eprzewodnicy.pl

Blog tematyczny o turystyce i sporcie

Rekreacja

Jakie akcesoria w góry zabrać?

Jakie akcesoria w góry zabrać?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się gadżety w góry. Podczas każdej wyprawy, niezależnie od pory roku trzeba posiadać odpowiednie akcesoria turystyczne. Oczywiście nic nie zastąpi dokładnego planu trasy oraz dobrego przygotowania.

Jakie rzeczy zabrać w góry?

W tym artykule wyjaśnimy, jakie akcesoria w góry są potrzebne, a także podpowiemy, jak się przygotować do wyprawy. Z kilkoma ważnymi czynnościami wiąże się przygotowanie do wyjścia na szlak. Dzień wcześniej i bezpośrednio przed wyruszeniem na trasę należy sprawdzić pogodę. Warto również poinformować bliskich o planowanym powrocie oraz celu wycieczki. Musisz pamiętać o stroju i właściwym ekwipunku. Do tego mogą przydać się słodkie przekąski, gorąca herbata w termosie turystycznym oraz wystarczający zapas wody. Jeśli planujesz dłuższą podróż to zabierz również jakiś skromny posiłek. Różnych gadżetów trekkingowych możesz potrzebować w zależności od pory roku oraz warunków panujących na trasie. Gadżety trekkingowe poprawiają bezpieczeństwo wędrówki, a do tego podnoszą komfort wyprawy. O większym zapasie wody warto pamiętać w sezonie letnim. Świetnie sprawdzą się bukłaki z systemem nawadniającym.

Kwestie bezpieczeństwa

Warto pamiętać również o wielofunkcyjnej chuście, która świetnie zabezpiecza przed słońce, a gdy spadnie temperatura powietrza to zapewni trochę ciepła. Lepiej nie wypuszczać się na szlak bez dobrego źródła światła i zapasowych baterii. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą, ponieważ dni są wtedy bardzo krótkie. Nigdy nie masz gwarancji, że twój kilkunastogodzinny plan wędrówki uda się zrealizować z założeniem i zdążyć przed zachodem słońca. Do gór trzeba mieć zawsze ogromny szacunek, bo inaczej wyprawa może skończyć się tragedią. Na dużych wysokościach biało jest nie tylko w zimę. Dlatego wskazane jest zabranie raków lub raczków. Powinno to znacząco ułatwić stawianie kroków na śliskiej powierzchni. W razie zagrożenia lawinowego trzeba zachować szczególną ostrożność.

Wykorzystanie elektroniki

Warto zabrać ze sobą trójce lawinową, czyli detektor, łopatę oraz sondę. Dobrodziejstwem dzisiejszych czasów jest elektronika, ponieważ naprawdę wiele zawdzięczamy telefonom komórkowym. Najważniejsze jest to, że można błyskawicznie alarmować służby o niebezpiecznych sytuacjach. Czasami jednak nie łapie zasięgu na szlaku, ale warto zadbać o to, żeby zawsze nasz telefon był naładowany. Dlatego trzeba koniecznie zabrać ze sobą naładowany powerbank. Smartfon jest przede wszystkim przydatnym gadżetem i funkcjonalnym urządzeniem na trasie. Kompas elektroniczny oraz latarkę znajdziemy obecnie praktycznie w każdym modelu. Na określenie naszych współrzędnych pozwoli lokalizacja GPS. Nie powinieneś zapomnieć o analogowym kompasie oraz tradycyjnej mapie, niezależnie od tego, jak nowoczesną technologią dysponujesz. Należy pamiętać, że najprostsze akcesoria na wyprawy górskie są niezawodne. Papierowe mapy są zdecydowanie wygodniejsze od map elektronicznych. Dobrze, jeśli mapa jest laminowana, dzięki czemu jest odporna na śnieg oraz deszcz. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jakie akcesoria zabrać w góry.

Udostępnij