eprzewodnicy.pl

Blog tematyczny o turystyce i sporcie

Poradnik

Jakie aplikacje turystyczne polecamy?

Jakie aplikacje turystyczne polecamy?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się aplikacje dla pieszych turystów. Można śmiało powiedzieć, że programy w smartfonie zastępują wiele przedmiotów oraz urządzeń. Są bardzo przydatne w górach, dlatego warto je poznać.

Planowanie pieszej wyprawy

W tym artykule wymienimy najlepsze aplikacje turystyczne, które mogą się przydać każdemu. Najlepiej korzystać z aplikacji od sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Osoby, które lubią wcześniej zaplanować całą wędrówkę powinny szczególnie docenić zalety aplikacji. Nie trzeba zaglądać na poziomice i dodawać godzin zaznaczonych na mapie. Tak naprawdę wszystko zrobi za nas aplikacja, więc nie trzeba się niczym przejmować.

Nowoczesne aplikacje dla turystów

Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej mogliśmy jedynie pomarzyć. Aplikacja pokaże profil trasy, przeliczy czas wędrówki oraz wskaże najpopularniejsze szlaki w górach. Mapy.cz oraz Mapa Turystyczna to najpopularniejsze aplikacje do planowania pieszych wędrówek. Mapa Turystyczna to polska aplikacja, która działa jako nakładka na Mapy Google. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że jedynie w ramach przebiegu szlaku można wyznaczać trasę. Jej planowanie jest bardzo łatwe, więc nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie poradzić. W aplikacji oprócz szlaków zaznaczone są także atrakcje oraz schroniska. Mapy Turystyczne obejmują zasięgiem nie tylko polskie szlaki, ale również przygraniczne szlaki słowackie oraz czeskie. Dostęp do wersji premium kosztuje zaledwie 35 zł, więc raczej każdy może sobie pozwolić na taki wydatek.

Szczegółowe mapy

Mapy.cz to kolejna godna polecenia aplikacja, która pozwala ściągnąć mapy offline. Jest to bardzo ważne w górach, ponieważ nie zawsze telefon łapie zasięg, a o internecie można jedynie pomarzyć. Mapy są naprawdę bardzo szczegółowe, ponieważ wszystkie ścieżki, dróżki oraz przecinki są zaznaczone. Szlaki turystyczne oraz niektóre obiekty zlokalizowane w terenie są oczywiście naniesione na mapy. Zdecydowanie łatwiej jest zaplanować trasę w wersji na komputer, ale aplikacja na telefon też sprawdza się bardzo dobrze. Należy jednak pamiętać, że aplikacje górskie lub mapy turystyczne na telefon mogą być wykorzystywane tylko pomocniczo. Fizycznej mapy w góry prawdopodobnie nic nie jest w stanie zastąpić. Mapa i kompas to najlepsza nawigacja w górach. Nie potrzeba wtedy zasięgu, GPS-a oraz zasilania. Warto podkreślić, że w górach jesteśmy zdani tylko na siebie. Szczególnie wymagające są samotne wyprawy, podczas których trzeba zachować szczególną ostrożność. Bardzo ważną rolę odgrywa także pogoda w górach. Po sprawdzeniu aktualnych warunków pogodowych możesz się spakować w góry. Aplikacja pogoda w górach to coś czego nie może zabraknąć w twoim smartfonie. Dzięki temu możesz na bieżąco śledzić zmiany warunków atmosferycznych. Aplikacja pogodowa przedstawia prognozę w rejonie, gdzie się znajdujesz. Istotne są informacje o temperaturze powietrza oraz opadach. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś znać dobre aplikacje szlaki górskie są bardzo wymagające.

Udostępnij