Sugestie

Wyślij sugestię

Zobacz nasz sklep!
Dzisiaj jest 20.05.2018r. Imieniny: Bernarda, Bazylego
Zapomniałem hasłaRejestracja

Kalifornia
Stany Zjednoczone
Drukuj pdf Wyślij link

Opis

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA

Marzenia o nieśmiertelnej sławie, wiecznej młodości, niekończącym się szczęściu, wolnej miłości – to American Dream – słoneczna Kalifornia. Znajdują się tutaj zarówno piaszczyste plaże, ogromne miasta, bezkresne pustynie, zapierające dech w piersiach Gorskie krajobrazy. Im bliżej północy – tym bardziej europejsko, im bardziej na zachód – tym goręcej, bardziej sucho i dziko. Obfitujący w żyzną glebę stan dostarcza połowę żywności krajowi. Kalifornia to najludniejszy, najbogatszy oraz trzeci co do wielkości (po Alasce i Teksasie) stan USA.

Ze swoim bogactwem, jako odrębny kraj, byłaby siódmą potęgą na świecie. Jest krainą marzeń nie tylko Amerykanów. Samo Los Angeles, Miasto Aniołów, to ponad 10 000 km ulic i 40 000 skrzyżowań. Kalifornia jednak to nie tylko Los Angeles. Stan – fabryka Marzen, to idealne tło dla wakacji drogi. Az połowa dróg w Kalifornii wiedzie wśród sielskich winnic.

Terytorium stanu rozciąga się między wybrzeżem Pacyfiku a górami Sierra Nevada na wschodzie, pustynią Mojave na południowym wschodzie i lasów (z przewagą sekwoi i jedlicy) na północnym wschodzie. Centrum stanu zajmuje Dolina Kalifornijska, jeden z najbardziej wydajnych rolniczo obszarów na świecie. Leżąca na terenie stanu Dolina Śmierci (86 m p.p.m.) jest najniższym punktem w Ameryce Północnej.

KLIMAT

W większości stanu panuje klimat śródziemnomorski z chłodnymi, deszczowymi zimami i suchymi latami. Chłodny Kalifornijski Prąd przybrzeżny jest częstą przyczyną mgieł w pobliżu wybrzeża. Im dalej w głąb lądu, tym chłodniejsze zimy i cieplejsze lata.

W północnych partiach stanu zazwyczaj corocznie pada więcej deszczu niż w jego południowych partiach. W północno-zachodniej Kalifornii panuje klimat umiarkowany, w Dolinie Kalifornijskiej panuje klimat śródziemnomorski, jednak są tam też wyższe temperatury niż na wybrzeżu. W wysokich górach, włączając Sierra Nevadę, panuje górski klimat, zimą pada śnieg, a latem temperatury są umiarkowane. Na terenach pustynnych panują zróżnicowane klimaty, na Pustyni Sonora panują gorące lata i łagodne zimy. Najwyższe temperatury występują na terenie Doliny Śmierci. 10 lipca 1913 r. zanotowano tam temperaturę 134 °F (56,6 °C), co było jak dotąd najwyższą temperaturą na zachodniej półkuli.

LOS ANGELES

Miasto Aniołów, miasto spełnionych marzeń. Gigantyczny napis na górze Lee, najwyższym wzniesieniu miasta, widać z prawie każdego zakątka Hollywood. Hollywood, to dzielnica, która jest skrzyżowaniem wszystkiego, co miasto ma do zaoferowania: studiów filmowych., klubów nocnych, utkanej domami gwiazd Hollywood Blvd, komun hipisów. Słynna Walk of Fame to dla aktorów przypomnienie o bezlitosnym upływie czasu i o ty, że większość z dwóch tysięcy nazwisk przy gwiazdach nic nie mówi turystom. Najsłynniejszy chodnik świata otwarto w lutym 1960 r. Tu znajduje się Kodak Theatre, gdzie wręczane są Oskary.

Los Angeles to także otwarte dla turystów studia filmowe: Universal Studios, Disney, Fox, Paramount, Sony.

NAPA, SONOMA

Napa i Sonoma to dwie doliny – 12 ha słynnych na całą Amerykę winnic. Odnaleźć tu można sielski krajobraz południowej Francji. Tutaj powstaje 90% amerykańskiego wina.

Gdy bezpowrotnie przeminęła gorączka złota, kalifornijscy farmerzy postanowili wykorzystać fakt, iż ich pola leżą w jedynym w Ameryce rejonie, gdzie deszcz pada tylko zimą, a żyzna ziemia, słoneczne dni i chłodne noce to idealne warunki dla winorośli. Już w 1976 r. wino z winnicy Napa Stag`s Leap pokonało wino z Chateau Lafitte Totschild podczas degustacji. Odtąd życie małych kalifornijskich miasteczek stało się niekończącym się karnawałem degustacji. Zaczęły powstawać liczne restauracje, ośrodki SPA, pensjonaty. Najsłynniejsze winnice w dolinach Napa i Sonoma leżą zaledwie godzinę jazdy z San Francisco na północ.

SAN FRANCISCO

Przy Los Angeles San Francisco, to niewielka mieścina – ma zaledwie 124 km kw. powierzchni. Bogatsi mieszkańcy zamieszkują wzgórza, biedniejsza ludność- zamglone doliny. Przytulne San  Francisco to przeważ nie dwupiętrowe domki, dzielnica finansowa z drapaczami chmur, to tylko niewielka część miasta. San Francisco ma również swoją historię, której początek sięga gorączki złota. W 1849 roku, San Francisco liczyło zaledwie 469 osób, głownie Indian.Po tym ,jak pewien drwal, James Marshall zauważył tam złoty piach, w przeciągu zaledwie roku liczba mieszkańców wzrosła do 25 000. Zbudowano 500 salonów i 20 teatrów. 18 kwietnia 1906 r. wskutek trzęsienia ziemi i wywołanego przez niego pożaru, miasto przestało istnieć. 100 000 mieszkańców zostało bez dachu nad glową. Położone na dwóch płytach tektonicznych, san Francisco zdaniem geologów skazane jest na śmierć. Symbole miasta to zabytkowe tramwaje, do których wskakuje się w biegu i osławiony na cały świat Golden Gate Bridge.

Informacje dodane przez Użytkowników
Dodaj informacje
Brak notki

Powrót do strony głównej

Kursy Walut

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka