Sugestie

Wyślij sugestię

Zobacz nasz sklep!
Dzisiaj jest 21.05.2018r. Imieniny: Wiktora, Tymoteusza
Zapomniałem hasłaRejestracja

Genua
Włochy

Opis

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA

Genua leży w północno-zachodnich Włoszech, nad Morzem Liguryjskim, Zatoką Genueńską i u podnóża Apeninu Liguryjskiego. Jest to stolica prowincji Genua i regionu Ligurii.

Jest to największy włoski port morski. Przyszli to na świat Kolumb, Paganini i Garibaldi. Będąc w Genui obowiązkowo trzeba przejść klasyczną trasę od czarnobiałej katedry San Lorenzo, przez Piazza Matteotti, aż po XIII-wieczny kościół San Lorenzo z ngrobkiem Małgorzaty Brabanckiej.

ZABYTKI

Pałac Doria Tursi

Pałac Doria Tursi (Palazzo Doria Tursi) znajduje się przy alei Via Garibaldi.  Wybudowany został w XVI w. Obecnie mieści się tu ratusz i miejskie muzeum sztuki.

Pałac Bianco

Bałac Bianco (Palazzo Bianco) znajduje się przy alei Via Garibaldi.  Wybudowany został XVI wieku. Obecnie miesci galerię sztuki z obrazami takich włoskich mistrzów jak Caravaggio, Veronese czy Filippin Lippi, jak również mało znanych malarzy genueńskich.

Katedra San Lorenzo

Katedra San Lorenzo (Cattedrale di San Lorenzo) wybudowana została w XII-XIII wieku, natomiast przebudowana - w XVI wieku. Na szczególną uwagę zasługują:

  • portal romański z XII wieku - północny portal kościoła;

  • drzwi oraz rozeta nad głównym wejściem wykonane w stylu późnego gotyku francuskiego;

  • Cappella di San Giovanii - renesansowa kaplica poświęcona patronowi Genui św. Janowi Chrzcicielowi, w której znajduje się XIII wieczny sarkofag mający zawierać szczątki Jana Chrzciciela;

  • skarbiec, w którym eksponowana jest m.in. patera, na której miano podać Salomei głowę Jana Chrzciciela.

Dom Krzysztofa Kolumba

Dom Krzysztofa Kolumba (Casa di Colombo) to zabytkowy budynek będący XVII-wieczną rekonstrukcją domu, w którym według tradycji spędził swoją młodość Krzysztof Kolumb. Znajduje się przy Piazza Dante. Obecnie w domu tym znajduje się muzeum z pamiątkami po wielkim żeglarzu.

Piazza Matteotti

Mieści się tu imponujący pałac Ducale, gdzie urzędowali dożowie miasta.

Carugliu Lungo

„długa ulica” – tak nazywają ją Genueńczycy. Łączy ona centrum miasta z portem. Tworzą ją kolejno Via delle Grazie, Via di Canneto Curto, Via San Luca. Jej sercem jest pizza Banchi. Ulica słynie ze znakomitych pracowni artystycznych i sklepów.

Oceanarium

W Genui znajduje się jedno z największych oceanariów na świecie – L`Acquario di Genova. W ponad pięćdziesięciu akwariach pływają delfiny, rekiny, pingwiny, foki i prawie 1000 mieszkańców mórz i oceanów z całego świata. (wstęp 18 Euro – wrzesień 2011)

Mercato Orientale

Centralnie położony, zadaszony targ. Znajduje się miedzy Via Galata i Via XX Settembre). Niezwykłą mieszankę tworzą unoszące się wokół zapachy ziół, świeżej focacci, oliwek z gajów liguryjskich. (targ czynny jest od poniedziałku do soboty)

SPECJAŁY

Nikt nie powinien opuszczać Genui bez słoika świeżego Pesto, butelki oliwy z oliwek wytworzonej z lokalnej odmiany taggiasca oraz butelki białego wina z odmiany piegato (nie spotykanej nigdzie indziej).

Informacje dodane przez Użytkowników
Dodaj informacje
Brak notki

Powrót do strony głównej

Kursy Walut

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka