Sugestie

Wyślij sugestię

Zobacz nasz sklep!
Dzisiaj jest 21.05.2018r. Imieniny: Wiktora, Tymoteusza
Zapomniałem hasłaRejestracja

Religie świata

Thumbnail

Religia jest formą świadomości społecznej. Obejmuje wierzenia, dotyczące genezy i celu istnienia człowieka, ludzkości oraz świata. najczęściej jest to wiara w istoty nadprzyrodzone (Boga lub bóstwa) oraz nieśmiertelność duszy, a także związane z nimi zachowania (tj. kult religijny) i formy organizacyjne (obrzędy).

Od początku swego istnienia religie odgrywały ważną rolę jako czynnik w rozwoju cywilizacyjnym świata. Religia przyjęła rolę społeczną oraz ekonomiczną. Miała ważne miejsce również w kulturze i polityce.

Najnowsze wykopaliska archeologiczne pokazują, że pierwsze wierzenia pochodzą z ery neandertalczyków. Na tym polu wiedza o wierzeniach ludzi pierwotnych jest mała. Czwarte tysiąclecie przed naszą erą przynosi ze sobą dzieła, które już są spisane. Z nich dowiadujemy się, że już wtedy religie dobrze się ukształtowały. Na ich rozwój wpływały poszczególne cywilizacje znajdujące się na terenie Bliskiego Wschodu i Egiptu. Objęły swym zasięgiem tereny leżące na obszarach Indusu oraz w Chinach. Na wschodzie rozwijają się religie o skomplikowanym systemie: głównie w Mezopotamii i Egipcie. Ich cechą charakterystyczną jest bogato rozwinięty panteon bóstw. W tym czasie kształtuje się również wyróżniająca się swoim monoteizmem żydowska religia.

W tej części naszego przewodnika postaraliśmy się scharakteryzować religie i wierzenia występujące w czasach współczesnych na świecieDodano 2011-01-20 10:03:06
Zmodyfikowano 2011-01-20 10:03:40

Komentarze

Dodaj komentarz

Powrót do strony głównej

Kursy Walut

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka