Planowanie trasy rowerowej to naprawdę bardzo skomplikowana czynność. Jeśli źle poprowadzisz szlak to prawdopodobnie będziesz zmuszony zmienić swoje plany.
Planowanie trasy rowerowej
W tym artykule wyjaśnimy, jak zaplanować trasę rowerową i podpowiemy, na co trzeba zwrócić największą uwagę. Przede wszystkim od roweru zależy ustalenie trasy przejazdu. Model górski jest oczywiście najbardziej uniwersalny, ponieważ sprawdzi się dobrze na każdej powierzchni. Trekking też wypada nieźle pod względem uniwersalności. Komfortowa pozycja oraz szerokie opony sprawią, że większość tras można pokonać bez żadnego trudu. Z crossem i gravelem jest bardzo podobnie, ale jazda po leśnej ścieżce nie będzie wtedy przyjemna. Niemożliwe może się za to okazać eksplorowanie piaskowych odcinków. Przy dobraniu trasy bardzo ważną sprawą jest rodzaj jednośladu. Nie każdy model nadaje się na wszystkie drogi. Rowery górskie oraz trekkingowe wydają się być najbardziej uniwersalną wersją, na większość tras. Ma na to wpływ ich konstrukcja, czyli błotniki oraz szerokie opony. Rowery typu MTB też są dobre, ale pewne trudności może sprawić w ich przypadku jazda po asfalcie.
Wybór roweru
Rower szosowy warto wybrać wtedy, gdy trasa składa się jedynie z asfaltowych dróg. Dwie opcje mamy do wyboru przy planowaniu wycieczki, a mianowicie cyfrową oraz analogową. Dawniej wykorzystywane były tylko papierowe mapy, więc poruszanie się po leśnych ścieżkach było bardzo utrudnione. Każdego roku budowanych jest w Polsce mnóstwo ścieżek rowerowych oraz dróg. Właśnie dlatego lepiej się nie sugerować mapami, które mają kilka lat. Aplikacja na rower jest zdecydowanie mniej zawodna i sprawdza się w każdych warunkach. Warta uwagi jest aplikacja Garmin Connect, która umożliwia bardzo proste wytyczenie drogi. Wystarczy zaznaczyć punkty, a program sam je połączy. Widok najpopularniejszych dróg oraz ścieżek. po których jeżdżą rowerzyści jest bardzo dużą zaletą.
Pomocne aplikacje
Rowerzystom mogą również pomóc Mapy Google. Przy pomocy tej aplikacji możemy wyznaczyć także piesze szlaki. Kilka zalet ma planowanie w Mapach Google, a przede wszystkim jest darmowe. Do tego wszystkie mapy są na bieżąco aktualizowane. Możliwość podejrzenia okolicy z pomocą opcji Street View jest również bardzo użyteczną opcją. Żeby wytyczyć trasę wystarczy wskazać punkt początkowy oraz końcowy. Musisz także pamiętać o zaznaczeniu opcji „rower”. Potem trzeba udostępnić link, żeby otworzyć go w smartfonie. Do kierownicy przymocuj urządzenie i ruszaj w drogę. Jedną z najlepszych aplikacji do wyznaczania trasy rowerowej jest Komoot. Bardzo proste jest rysowanie trasy rowerowej, a do tego ma wiele możliwości. Ważną opcją jest definiowanie nawierzchni oraz roweru. Wszystkie trasy dalekodystansowe powinny być właściwie zaplanowane. Jeśli wybierzesz złą trasę to prawdopodobnie będziesz zmuszony do jazdy po wymagającej nawierzchni. Powoli odchodzą w zapomnienie czasy, gdy przy planowaniu trasy, trzeba było używać tradycyjnej mapy papierowej. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, na czym polega wyznaczanie trasy rowerowej.